Vårserien etapp 5må 2009-06-08 19:41
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl tartnr Namn                         År Klubb                             Tid 



H16  (24)                 3460 m                  

    1     20 Rasmus Larsson               94 OK Alehof                       29:49 
    2     21 Johan Hinder                 93 Tolered-Utby Ol-klubb           30:31 
    3     23 Viktor Runnby                93 Göteborg-Majorna OK             32:58 
    4     15 Albin Petrén                 94 Kungälvs OK                     35:12 
    5     17 Johan Gunnarsson             93 Lerums SOK                      35:13 
    6     19 Anton Blom                   94 IK Uven                         37:46 
    7      7 Emil Andersson               94 OK Alehof                       39:19 
    8     18 Vidar Eriksson               93 IF Marin Väst                   39:30 
    9      6 Linus Hugoh                  94 OK Landehof                     41:19 
   10      1 Albin Casparsson             93 Lerums SOK                      45:06 
   11     10 Arvid Lindh                  93 Göteborg-Majorna OK             45:11 
   12      8 Bjarne Gelotte               93 Tolered-Utby Ol-klubb           47:00 
   13      3 Henrik Dahlrot               93 IK Uven                         48:04 
   14     14 Jonathan Söderqvist          94 Sjövalla FK                     51:07 
   15     24 Jacob Thomas                 93 Lerums SOK                      51:34 
   16      9 Daniel Zachrisson            94 Kungälvs OK                     54:45 
   17     22 Pontus Jansson               94 Kungälvs OK                     57:31 
   18      5 Christopher Åkersten         93 IF Marin Väst                   59:10 
   19     16 Fredrik Kjörk                94 Frölunda OL                   1:03:55 

          12 Robin Höglund                93 FK Herkules                   j godk. 
          13 Joakim Eliasson              93 OK Alehof                     j godk. 
           4 Rasmus Lygner                94 Lerums SOK                    j godk. 
           2 Fredrik Burman               94 Tolered-Utby Ol-klubb         j godk. 
          11 Patrik Hedenström            93 Lerums SOK                    j start 



H14  (25)                 3300 m                  

    1     46 Oskar Lindqvist              96 Sävedalens AIK                  25:12 
    2     47 Gustav Boquist               95 IK Uven                         29:04 
    3     44 Gustaf Sparrevik             95 Lerums SOK                      30:31 
    4     42 Petter Östman                95 Göteborg-Majorna OK             30:37 
    5     31 Arvid Våg                    95 Lerums SOK                      30:41 
    6     43 Viktor Yngström              95 Frölunda OL                     32:31 
    7     36 Johannes Kuhlin              95 Göteborg-Majorna OK             33:00 
    8     35 Colin Fransson-Lee           95 OK Alehof                       35:33 
    9     39 Rickard Norlin               95 Kungälvs OK                     37:22 
   10     33 Oskar Vigren                 95 Sävedalens AIK                  40:16 
   11     48 Karl Modig                   95 OK Alehof                       41:03 
   12     49 Jesper Mattsson              01 Göteborg-Majorna OK             42:41 
   13     40 Nils Holthoff                95 Sjövalla FK                     44:52 
   14     30 Tim Jonasson                 95 Frölunda OL                     45:38 
   15     29 Viktor Lindström             95 Göteborgs Skidklubb             48:15 
   16     27 Jonas Thunberg               95 OK Alehof                       49:00 
   17     26 Magnus Trouvé Raa            95 Lerums SOK                      52:25 
   18     45 Carl Frisenstam              95 IK Stern                      1:01:24 
   19     32 Erik Frisenstam              95 IK Stern                      1:03:47 
   20     25 Karl Rydén                   95 Sjövalla FK                   1:19:07 

          28 Axel Andersson               95 Sjövalla FK                   j godk. 
         474 William Clarke                  IK Stern                      j godk. 
          41 Staffan Strandell            95 Göteborgs Skidklubb           j start 
          34 Tobias Hansson               95 IK Uven                       j start 
          37 Tobias Karlsson              95 OK Landehof                   j start 



H12  (33)                 2890 m                  

    1     78 Anders Magnusson             98 OK Landehof                     20:13 
    2     80 Johan Lamm                   98 Frölunda OL                     24:14 
    3     76 Jonatan Larsson              98 Sävedalens AIK                  24:28 
    4     75 Hjalmar Ljungberg            98 Sjövalla FK                     25:38 
    5     61 Rasmus Arfwedson             97 Frölunda OL                     26:29 
    6     66 Douglas Fransson-Lee         98 OK Alehof                       29:59 
    7     59 Albin Pålsson                97 Kungälvs OK                     30:18 
    8     57 Karl Norrman                 97 Göteborg-Majorna OK             30:24 
    9     72 Filip Zachrisson             97 Kungälvs OK                     30:47 
   10     68 Johan Olson                  98 IK Uven                         31:43 
   11     62 Erik Björklund               97 Sjövalla FK                     31:53 
   12     65 Joel Leander                 98 OK Landehof                     31:55 
   13     69 Gustav Le Dous               98 FK Herkules                     32:17 
   14     56 Erik Blick                   98 OK Alehof                       32:48 
   15     74 Gustav Yngström              98 Frölunda OL                     33:23 
   16     53 Karl Pettersson-Palm         98 Lerums SOK                      33:37 
   17     82 Albin Claesson               98 Sävedalens AIK                  33:48 
   18     64 Anton Andrén                 98 Tolered-Utby Ol-klubb           33:53 
   18     52 Hugo Thunberg                98 OK Alehof                       33:53 
   20     71 Gustav Lahti                 97 Tolered-Utby Ol-klubb           38:04 
   21     70 Jakob Karlsson               97 Göteborg-Majorna OK             38:24 
   22     67 Joel Flakberg                98 IFK Göteborg                    38:56 
   23     50 Fabian Sivengård             98 Sjövalla FK                     40:18 
   24     79 Vilhelm Melkstam             98 Lerums SOK                      40:32 
   25     77 Jesper Lundmark              97 Tolered-Utby Ol-klubb           42:37 
   26     73 Lucas Jansson                98 Lerums SOK                      43:13 
   27     51 Karl Hammersberg             97 Frölunda OL                     44:19 
   28     63 Carl Agrell                  98 Sävedalens AIK                  45:52 
   29     60 Niclas Sparrevik             98 Lerums SOK                    1:03:17 

          81 Albin Berntsson              98 Sjövalla FK                   j godk. 
          58 Marcus Braun                 97 Tolered-Utby Ol-klubb         j start 
          55 Lorentz Thelberg             98 IK Uven                       j start 
          54 Mathias Undeland             98 IFK Göteborg                  j start 



H10  (14)                 2090 m                  

    1     92 Edvin Ljungberg              99 Sjövalla FK                     15:54 
    2     86 Jonatan Wedberg-Kilnäs       99 Sjövalla FK                     16:53 
    3     85 Martin Nordlund              99 FK Herkules                     19:16 
    4     87 Lukas Wadsten                99 OK Landehof                     19:48 
    5     91 Oliver Fransson-Lee          00 OK Alehof                       21:44 
    6     90 Hannes Skoog                 00 Tolered-Utby Ol-klubb           25:07 
    7     95 Ville Grahn                  99 IK Uven                         27:27 
    8     88 Daniel Svensson              99 FK Herkules                     28:50 
    9     94 Nils Hammar                  00 FK Herkules                     34:43 
   10     83 Jonas Lauri                  99 FK Herkules                     37:42 
   11     84 Olle Hammersberg             99 Frölunda OL                     39:51 
   12     96 Axel Forsberg                00 Tolered-Utby Ol-klubb           46:49 
   13     93 Hannes Norrman               00 Göteborg-Majorna OK             51:26 

          89 Martin Lamm                  00 Frölunda OL                   j start 



D16  (22)                 3010 m                  

    1    117 Amilia Björklund             93 Sävedalens AIK                  28:05 
    2    113 Filippa Spånér               94 Sävedalens AIK                  31:04 
    3    103 Erika Lindqvist              93 Sävedalens AIK                  32:24 
    4     98 Linnea Wahlgren              94 Sjövalla FK                     32:59 
    5    106 Emmeli Axmalm                94 Sävedalens AIK                  35:32 
    6    101 Hanna Wadsten                93 OK Landehof                     36:30 
    7    110 Amanda Claesson              94 Sävedalens AIK                  37:04 
    8    108 Elin Blick                   94 OK Alehof                       38:38 
    9    118 Madeleine Attfors            93 Tolered-Utby Ol-klubb           39:35 
   10    116 Klara Åhsberg-Ottosson       93 Sjövalla FK                     41:19 
   11    115 Paula Jungbjer               94 FK Herkules                     41:55 
   12    109 Frida Björklund              93 Sjövalla FK                     42:21 
   13    100 Frida Brogren                94 Kungälvs OK                     43:06 
   14     99 Lina Henriksson              94 Sävedalens AIK                  44:01 
   15    111 Julia Asplund                94 Kungälvs OK                     44:16 
   16     97 Sara Abrahamsson             93 FK Herkules                     49:25 
   17    102 Caroline Lövstedt            94 Sjövalla FK                     53:34 
   18    107 Stina Gustafsson             94 Tolered-Utby Ol-klubb           55:56 
   19    114 Marianne Wadman              94 Göteborg-Majorna OK             58:41 
   20    105 Shaoli Mitra                 94 IFK Göteborg                  1:18:09 

         104 Linnea Kjellander            94 Göteborg-Majorna OK           j start 
         112 Anna Wallin                  94 Sjövalla FK                   j start 



D14  (18)                 3020 m                  

    1    129 Felicia Stuhlhofer           95 OK Landehof                     26:26 
    2    128 Erica Pettersson             95 Sjövalla FK                     28:38 
    3    120 Klara Pålsson                95 Kungälvs OK                     30:46 
    4    126 Tilda Karlsson               95 OK Alehof                       32:29 
    5    132 Hanna Djerf                  95 Lerums SOK                      34:28 
    6    125 Johanna Anderson             95 Lerums SOK                      36:11 
    7    124 Minda Langmoen               95 Kungälvs OK                     36:27 
    7    131 Danielle Fröstad             95 Kungälvs OK                     36:27 
    9    123 Lovisa Leman                 95 Göteborgs Skidklubb             37:14 
   10    135 Clara Kampe                  95 Sjövalla FK                     37:24 
   11    119 Helena Martinsson            95 Sjövalla FK                     40:47 
   12    133 Sofia Johansson              95 OK Alehof                       41:13 
   13    121 Jennifer Hallel              95 Sjövalla FK                     44:21 
   14    127 Linnea Bergstrand            95 Kungälvs OK                     45:13 
   15    134 Sofia Andreasson             95 Kungälvs OK                     45:43 
   16    130 Cherie Sjöblom               95 Frölunda OL                     52:39 
   17    136 Ella Samuelsson              95 FK Herkules                   1:35:35 

         122 Sofia Helmertz               95 FK Herkules                   j godk. 



D12  (24)                 2790 m                  

    1    143 Hanna Åberg                  97 OK Landehof                     25:18 
    2    158 Elin Pettersson              97 Sjövalla FK                     26:32 
    3    142 Ella Wallinder               97 Göteborg-Majorna OK             27:55 
    4    155 Emma Djerf                   98 Lerums SOK                      28:12 
    5    157 Elvira Sellgren              98 Göteborg-Majorna OK             28:39 
    6    147 Emma Himmelmann              97 Sjövalla FK                     29:09 
    7    151 Agnes Spånér                 98 Sävedalens AIK                  29:37 
    8    138 Kerstin Wadman               98 Göteborg-Majorna OK             31:23 
    9    156 Kajsa Jungbjer               98 FK Herkules                     31:46 
   10    159 Anna Henriksson              98 Sävedalens AIK                  32:12 
   11    145 Emma Renberg                 98 FK Herkules                     33:14 
   12    140 Clara Cox                    98 Lerums SOK                      33:47 
   13    154 Emelie Roos                  98 OK Landehof                     34:08 
   14    152 Lina Pålsson                 97 Kungälvs OK                     35:13 
   15    144 Martina Kylebäck-Wennerlöf   98 Sävedalens AIK                  35:34 
   16    153 Linn Sander                  98 Göteborg-Majorna OK             37:45 
   17    160 Julia Blom                   97 Frölunda OL                     43:33 
   18    146 Fanny Andersson              98 Göteborg-Majorna OK             44:51 
   19    149 Cecilia Jönsson              98 Göteborg-Majorna OK             46:01 
   20    141 Johanna Lundmark             98 OK Alehof                       50:22 

         148 Klara Djerf                  98 Lerums SOK                    j godk. 
         137 Kaisa Nordlund               97 FK Herkules                   j godk. 
         139 Erika Eliasson               97 OK Landehof                   j start 
         150 Molly Rundström              97 OK Landehof                   j start 



D10  (22)                 2250 m                  

    1    167 Emelie Karlsson              99 OK Landehof                     21:29 
    2    164 Madeleine Söderlund          99 Lerums SOK                      21:37 
    3    177 Emelie Lorén                 99 OK Landehof                     22:50 
    4    163 Alice Kjellander             00 Göteborg-Majorna OK             23:36 
    5    169 Hanna Boquist                99 IK Uven                         23:37 
    6    174 Maja Gunnarsson              99 Lerums SOK                      23:43 
    7    181 Evelina Hall                 99 FK Herkules                     23:51 
    8    162 Rebecka Persson              99 FK Herkules                     23:55 
    9    180 Julia Bergdahl               99 Sävedalens AIK                  25:25 
   10    173 Alva Sellgren                00 Göteborg-Majorna OK             25:40 
   11    170 Linn Himmelmann              00 Sjövalla FK                     26:07 
   12    182 Emma Karlsson                99 OK Landehof                     27:24 
   13    172 Ida Friman                   99 Tolered-Utby Ol-klubb           27:29 
   14    168 Isabella Lago                99 Göteborg-Majorna OK             30:24 
   15    165 Anna Nordholm                99 Sävedalens AIK                  31:46 
   16    166 Olivia Tellefsen             99 FK Herkules                     35:34 
   17    171 Tove Johansson               00 OK Alehof                       47:02 

         178 Klara Wallinder              01 Göteborg-Majorna OK           j godk. 
         161 Anna Undeland                00 IFK Göteborg                  j godk. 
         176 Agnes Asp                    99 FK Herkules                   j start 
         179 Janneke Snijder              99 IK Uven                       j start 
         175 Tuva Karlsson Wallum         99 Sävedalens AIK                j start 



U4  (1)                   2960 m                  

    1    183 Alma Pettersson-Palm         95 Lerums SOK                      59:12 



U3  (22)                  2710 m                  

    1    200 Emelie Borgelin                 Sävedalens AIK                  25:36 
    2    193 Anders Logren                98 Sjövalla FK                     28:55 
    3    191 Fredrik Lundgren             98 IK Uven                         29:52 
    4    201 Fredrik Lindén               96 Frölunda OL                     30:05 
    5    198 Ellen Granath                98 Tolered-Utby Ol-klubb           33:53 
    6    197 Tommy Gelotte                95 Tolered-Utby Ol-klubb           33:58 
    7    187 Carl Kylin                   96 IF Marin Väst                   35:21 
    8    205 Susanne Farg                 95 Tolered-Utby Ol-klubb           39:57 
    9    203 Julia Andersson              97 Kungälvs OK                     42:32 
   10    190 Johan Kollén                 96 IF Marin Väst                   45:37 
   11    202 Daniel Solvold               96 IK Uven                         48:38 
   12    204 Kajsa Magnusson              97 Tolered-Utby Ol-klubb           49:11 
   13    194 Fredrik Grönberg             98 Sävedalens AIK                  52:57 
   14    186 Filip Leman                  96 Göteborgs Skidklubb             56:49 
   15    189 Malva Eliasson               96 IF Marin Väst                   57:00 
   16    195 Linnéa Bengtsson Creaser     98 Sävedalens AIK                  59:14 
   17    192 Martin Langmoen              98 Kungälvs OK                   1:01:48 
   18    196 Ossian Forsberg              98 Tolered-Utby Ol-klubb         1:04:00 

         184 Johan Bragée                 95 Göteborg-Majorna OK           j start 
         185 Hilma Markinhuhta            98 Göteborgs Skidklubb           j start 
         188 Erik Nordström               96 IF Marin Väst                 j start 
         199 Philip Nord                     Sävedalens AIK                j start 



INSKOLNING  (41)          1430 m                  

         398 Anna Flakberg                01 IFK Göteborg                    Godk. 
         217 Matilda Freidlitz            04 OK Landehof                     Godk. 
         420 Jona Haggärde                02 Göteborg-Majorna OK             Godk. 
         380 Oliver Gabay                 01 Sävedalens AIK                  Godk. 
         379 Rasmus Frödin                02 Sävedalens AIK                  Godk. 
         216 Lisa Falk                    02 Göteborg-Majorna OK             Godk. 
         421 Dante Larsson                01 Klubblös                        Godk. 
         448 Ella Lindgren                01 Frölunda OL                     Godk. 
         423 Samuel Jonsson               00 Klubblös                        Godk. 
         449 Agnes Lindgren               03 Frölunda OL                     Godk. 
         376 Tor Ehrencrona               01 Tolered-Utby Ol-klubb           Godk. 
         442 Samuel Ljungqvist            03 Tolered-Utby Ol-klubb           Godk. 
         209 Zebastian Arfwedson          00 Frölunda OL                     Godk. 
         399 Elin Flakberg                03 IFK Göteborg                    Godk. 
         213 Filippa Gustafsson           01 IFK Göteborg                    Godk. 
         210 Lovisa Lago                  02 Göteborg-Majorna OK             Godk. 
         208 Magdalena Petersson          02 FK Herkules                     Godk. 
         207 Isabella Hall                02 FK Herkules                     Godk. 
         467 Julia Tapper Törnqvist       03 IF Marin Väst                   Godk. 
         215 Matilda Wallström               Sävedalens AIK                  Godk. 
         465 Moa Bartholdsson             01 Frölunda OL                     Godk. 
         212 Mathilde Snijder             03 IK Uven                         Godk. 
         466 Max Bartholdsson             04 Frölunda OL                     Godk. 
         444 Noa Kindberg                 02 Tolered-Utby Ol-klubb           Godk. 
         211 Elias Karlsson               03 Göteborg-Majorna OK             Godk. 
         206 Elsa Asp                     03 FK Herkules                     Godk. 
         440 Jennifer Davidson            02 SOK 68                          Godk. 
         429 Axel Kangas                     IK Uven                         Godk. 
         214 Lovisa Moqvist               02 Lerums SOK                      Godk. 
         218 Linnea Williamsson           03 Tolered-Utby Ol-klubb           Godk. 
         457 Carl Sahle                   03 IK Uven                         Godk. 
         456 Ida Sahle                    01 IK Uven                         Godk. 
         410 Alvin Ollander               04 IFK Göteborg                    Godk. 
         395 Max Nilsson                  01 Klubblös                        Godk. 
         443 Alfred Johansson                OK Alehof                       Godk. 
         396 Alva Ahl                     03 Göteborg-Majorna OK             Godk. 
         394 Saga Ahl                     02 Göteborg-Majorna OK             Godk. 
         405 Emma Hallel                  99 Sjövalla FK                     Godk. 

         408 Wilmer Holmqvist             02 IFK Göteborg                  j godk. 
         409 Ebbe Holmqvist               04 IFK Göteborg                  j godk. 
         432 Gustav Hök                   02 Tolered-Utby Ol-klubb         j godk. 



Öppen 1  (11)             1750 m                  

    1    446 Jansson Cilla                   IF Marin Väst                   13:57 
    2    383 Camilla Carlsson             97 Sävedalens AIK                  15:21 
    3    431 Ann-Sofie Åström                Kungälvs OK                     15:40 
    4    417 Sandra Åkesten                  IF Marin Väst                   16:20 
    5    415 Lena Kollén                  60 IF Marin Väst                   16:46 
    6    458 Elin Sahle                   99 IK Uven                         16:47 
    7    416 Carola Kyllin                   IF Marin Väst                   17:32 
    8    471 Annie Björkqvist             02 Frölunda OL                     23:15 
    9    470 Alice Björkqvist             01 Frölunda OL                     23:22 
   10    386 Tobias Sanneborn             98 Frölunda OL                     25:38 
   11    397 Mattias Lauri                02 FK Herkules                     26:53 



Öppen 2  (58)             2770 m                  

    1    459 Erik Bernerus                90 Sävedalens AIK                  16:38 
    2    430 Magnus Homann                   Frölunda OL                     17:31 
    3    433 Jörgen Feltenby                 Göteborg-Majorna OK             19:45 
    4    387 Stefan Sjöblom                  Frölunda OL                     20:25 
    5    406 Erik Aderstedt                  Kungälvs OK                     20:45 
    6    441 Anders Björnberg                Frölunda OL                     22:29 
    7    434 Joel Vigren                  90 Sävedalens AIK                  22:33 
    8    469 Anders lindén                   Frölunda OL                     22:37 
    9    455 Niklas Eriksson                 Klubblös                        22:39 
   10    375 Dan Ehrencrona               64 Tolered-Utby Ol-klubb           23:22 
   11    436 Tomas Bäckman                   Frölunda OL                     24:14 
   12    381 Mats Nordlund                   FK Herkules                     24:40 
   13    388 Cedrik Sjöblom               91 Frölunda OL                     25:13 
   14    425 Linda Börås                     IK Uven                         25:36 
   15    392 Mikael Nömm                     Klubblös                        25:42 
   16    411 Johan Bengtsson              77 Göteborg-Majorna OK             26:13 
   17    238 Nils Ingelhag                96 Frölunda OL                     26:33 
   18    468 Lars Ljungberg                  Sjövalla FK                     27:11 
   19    407 Calle Lindström                 Göteborgs Skidklubb             27:46 
   20    404 Sune Vikström                53 IK Uven                         28:11 
   21    424 Camilla Björklund               Sjövalla FK                     29:07 
   22    378 Sten Helmertz                49 FK Herkules                     29:10 
   23    402 Tomas Andreasson             63 Frölunda OL                     29:18 
   24    450 Carl Thiringer               95 IK Stern                        29:39 
   25    413 Lena Lundqvist               59 Kungälvs OK                     29:43 
   26    438 Niklas Beckman                  Klubblös                        29:47 
   27    454 Eive Jerkstrand                 Tolered-Utby Ol-klubb           30:08 
   28    414 Lennart Wamlling                Frölunda OL                     30:29 
   29    412 Mattias Blomqvist            77 Göteborg-Majorna OK             30:34 
   30    426 Sören Börås                     IK Uven                         31:04 
   31    384 Marie Fröstad                   Kungälvs OK                     31:40 
   32    393 Lotta Leman                  59 Göteborgs Skidklubb             31:57 
   33    385 Karin Bergdahl               62 Sävedalens AIK                  32:45 
   34    464 Karin Ingelhag                  Vittsjö OK                      32:50 
   35    377 Tor Andersson                56 IK Uven                         33:20 
   36    391 Karin Åkesdotter                Klubblös                        33:36 
   37    419 Christer Gustavii               Lerums SOK                      33:46 
   38    447 Anna Nadeu                   86 Klubblös                        33:52 
   39    439 Teres Zachrisson                Kungälvs OK                     33:55 
   40    437 Jonas Sjöö                      OK Landehof                     33:57 
   41    462 Fredrik Sahle                   IK Uven                         34:01 
   42    418 Jan-Olov Åkersten               IF Marin Väst                   34:48 
   43    427 Andreas Lund                    Sävedalens AIK                  35:56 
   44    435 Maria Vamling                   Frölunda OL                     36:03 
   45    422 Madeleine Larneby               Klubblös                        37:16 
   46    390 Elisabeth Söderlund          72 Lerums SOK                      37:24 
   47    445 Camilla Karlsson                FK Herkules                     37:49 
   48    451 Andreas Bernerus                Sävedalens AIK                  38:09 
   49    452 Caroline Söder                  Klubblös                        38:21 
   50    403 Monica Nilsson               93 Sävedalens AIK                  39:16 
   51    401 Per Andreasson               94 Frölunda OL                     40:36 
   52    453 Cecilia Frisenstam              IK Stern                        42:48 
   53    400 Fanny Sossna                 84 Klubblös                        44:40 
   54    461 Eva Sahle                       IK Uven                         48:46 
   55    428 Carina Israelsson               Klubblös                        50:27 
   56    460 Lovisa Bernerus              94 Sävedalens AIK                  51:00 
   57    382 Cecilia Karlsson             81 Göteborgs Skidklubb           1:02:29 

         389 Mats Dahlrot                    IK Uven                       j godk. 



H13  (19)                 2800 m                  

    1    228 Filip Wadsten                96 OK Landehof                     19:35 
    2    232 Heino Ollin                  96 Sävedalens AIK                  23:51 
    3    225 John Gabrielsson             96 Sävedalens AIK                  24:10 
    4    233 Oscar Renberg                96 FK Herkules                     25:04 
    5    223 Johan Höglund                96 FK Herkules                     25:05 
    6    237 Fredrik Lind                 96 FK Herkules                     27:17 
    7    221 Fredrik Cahlin                  IF Marin Väst                   29:18 
    8    236 Erik Hagman                  96 Lerums SOK                      29:34 
    9    234 Joakim Logren                96 Sjövalla FK                     32:06 
   10    224 Mattias Nyman                96 Frölunda OL                     33:24 
   11    229 Felix Ekholm                 96 IF Marin Väst                   35:29 
   12    230 Dennis Karström              96 FK Herkules                     35:44 
   13    227 Jacob Lövstedt               96 Sjövalla FK                     36:46 
   14    222 Erik Larsson                 96 Lerums SOK                      37:37 
   15    235 Jesper Jansson               96 Kungälvs OK                     38:01 
   16    219 Fredrik Öckerstedt              Sjövalla FK                     43:43 
   17    220 Jacob Eriksson                  IK Uven                         45:16 
   18    226 Arvid Hammar                 96 FK Herkules                     45:19 
   19    231 Oskar Wamling                96 Frölunda OL                     48:34 



D13  (8)                  2700 m                  

    1    243 Sara Magnusson               96 OK Landehof                     26:48 
    2    242 Ellen Sander                 96 Göteborg-Majorna OK             32:01 
    3    245 Elin Wahlgren                96 Sjövalla FK                     32:58 
    4    244 Elin Andrén                  96 Tolered-Utby Ol-klubb           34:51 
    5    239 Klara Bååth                     Sjövalla FK                     44:58 
    6    240 Amanda Jansson               96 Lerums SOK                      45:24 

         246 Klara Brogren                96 Kungälvs OK                   j start 
         241 Clara Wallin                 96 Sjövalla FK                   j start 



DU1  (34)                 1640 m                  

    1    265 Sara Heslyck                    OK Landehof                     13:43 
    2    272 Ester Freidlitz              01 OK Landehof                     15:00 
    3    256 Tilda Melkstam               01 Lerums SOK                      15:47 
    4    261 Ines Hakers                  00 Sävedalens AIK                  15:55 
    5    269 Johanna Lundgren             01 Lerums SOK                      16:10 
    6    260 Paulina Lund                 98 Sävedalens AIK                  16:59 
    7    257 Ida Andersson                01 OK Alehof                       17:13 
    8    472 Annie Sjöö                      OK Landehof                     17:15 
    9    262 Johanna Lahti                00 Tolered-Utby Ol-klubb           17:43 
   10    266 Sanna Möller                    OK Landehof                     18:15 
   11    253 Marie Asplund                02 Kungälvs OK                     18:17 
   12    271 Karolina Brännman            97 OK Landehof                     18:43 
   13    275 Rebecca Lekberg              01 Sävedalens AIK                  18:51 
   14    276 Maja Elf                     97 Tolered-Utby Ol-klubb           19:31 
   15    274 Hanna Fuxborg                01 Sjövalla FK                     19:59 
   16    252 Elsa Aderstedt Althoff       01 Kungälvs OK                     20:15 
   17    255 Matiilda Hagstrand           01 Lerums SOK                      20:20 
   18    273 Klara Sivengård              02 Sjövalla FK                     20:54 
   19    258 Linnea Wedberg-Kilnäs        02 Sjövalla FK                     20:58 
   20    278 Ida Kalentun                 99 Tolered-Utby Ol-klubb           21:17 
   21    279 Tilda Männer                 03 Tolered-Utby Ol-klubb           21:28 
   22    247 Erica Abrahamsson            01 FK Herkules                     21:37 
   23    277 Lovisa Magnusson             00 Tolered-Utby Ol-klubb           22:04 
   24    254 Emmy Nilsson                 01 Lerums SOK                      22:22 
   25    270 Maja Larsson                 02 OK Alehof                       22:41 
   26    267 Thea Vegelius                02 Kungälvs OK                     22:47 
   27    280 Wilma Männer                 00 Tolered-Utby Ol-klubb           24:19 
   28    250 Sofia Borne                  00 Frölunda OL                     24:43 
   29    268 Alma Hellström               00 Kungälvs OK                     24:49 
   30    251 Tuva Börås                   04 IK Uven                         25:27 
   31    263 Moa Friman                   03 Tolered-Utby Ol-klubb           27:14 
   32    249 Kajsa Homann                 01 Frölunda OL                     34:13 
   33    248 Lisa Homann                  02 Frölunda OL                     47:45 

         259 Märta Ljungberg              02 Sjövalla FK                   j start 



DU2  (30)                 2050 m                  

    1    281 Moa Kuhlin                   98 Göteborg-Majorna OK             20:25 
    1    301 Ida Lundmark                 00 Tolered-Utby Ol-klubb           20:25 
    3    302 Maria Svensson                  OK Landehof                     20:36 
    4    304 Frida Lindén                 98 Frölunda OL                     21:31 
    5    310 Malva Nyström                99 Tolered-Utby Ol-klubb           22:08 
    6    287 Hanna Gabrielsson            02 Kungälvs OK                     22:10 
    7    307 Matilda Hornborg             98 Sävedalens AIK                  23:04 
    8    295 Alicia Leander               00 OK Landehof                     23:58 
    9    305 Hilma Steen                  98 Sävedalens AIK                  26:28 
   10    290 Mathilda Andersson           00 Kungälvs OK                     29:14 
   11    306 Ebba Hornborg                00 Sävedalens AIK                  29:29 
   12    298 Anna Nilsson                 99 Sjövalla FK                     30:29 
   13    296 Maria Logren                 02 Sjövalla FK                     30:31 
   14    285 Sara Karlsson                99 Göteborg-Majorna OK             31:52 
   15    292 Selma Moqvist                00 Lerums SOK                      32:18 
   16    303 Lisa Jonsson                 99 Frölunda OL                     32:42 
   17    284 Frida Andersson              00 Göteborg-Majorna OK             33:15 
   18    283 Lovisa Årebäck               99 Göteborg-Majorna OK             33:17 
   19    297 Annika Holthoff              98 Sjövalla FK                     35:43 
   20    291 Elin Hermansson              99 Kungälvs OK                     36:41 
   20    309 Hanna Svanberg               98 Tolered-Utby Ol-klubb           36:41 
   22    308 Emma Svanberg                94 Tolered-Utby Ol-klubb           36:42 
   23    289 Carolina Lundqvist           99 Kungälvs OK                     38:17 
   24    294 Fanny Leander                00 OK Landehof                     42:52 
   25    300 Linda Gezelius Hugosson      01 Sävedalens AIK                  45:06 

         293 Klara Åberg                  00 OK Landehof                   j godk. 
         282 Viola Eckermark              97 Göteborg-Majorna OK           j start 
         286 Emma Sofia Amundsen          98 IF Marin Väst                 j start 
         288 Saga Fröstad                 01 Kungälvs OK                   j start 
         299 Frida Lund                   96 Sävedalens AIK                j start 



HU1  (31)                 1700 m                  

    1    322 Axel Vahnberg                99 Lerums SOK                      13:59 
    2    333 Samuel Pihlström                OK Landehof                     14:10 
    3    331 Elias Ljungqvist             00 Tolered-Utby Ol-klubb           14:20 
    4    320 Johannes Jansson             01 Lerums SOK                      15:28 
    5    332 Viktor Carlsson                 OK Landehof                     15:49 
    6    328 Hugo Söderberg               00 Tolered-Utby Ol-klubb           16:32 
    7    329 Petter Hinder                00 Tolered-Utby Ol-klubb           16:41 
    8    324 Johan Hjelmér                00 Sjövalla FK                     16:48 
    9    317 Oscar Olson                  01 IK Uven                         16:54 
   10    473 William Sturesson               Lerums SOK                      17:04 
   11    318 Markus Grahn                 00 IK Uven                         17:39 
   12    336 Joakim Lindén                00 Frölunda OL                     17:40 
   13    325 Oliver Hallel                02 Sjövalla FK                     17:50 
   14    337 Filip Klingberg              02 OK Alehof                       18:23 
   15    326 Rasmus Fjordside             02 Sävedalens AIK                  18:24 
   16    316 Erik Hogedal                 01 Göteborg-Majorna OK             18:35 
   17    321 Carl Gustavii                01 Lerums SOK                      19:23 
   18    330 Gustav Friman                01 Tolered-Utby Ol-klubb           20:50 
   19    312 Edvin Borne                  02 Frölunda OL                     22:09 
   20    374 Victor Olofsson                 OK Landehof                     22:25 
   21    313 Viktor Jellvert Börjeson     02 Göteborg-Majorna OK             22:29 
   22    334 Martin Lindén                   OK Landehof                     22:43 
   23    315 Jakob Östman                 02 Göteborg-Majorna OK             23:14 
   24    314 Olle Årebäck                 02 Göteborg-Majorna OK             23:33 
   25    335 Daniel Holmgren                 Sävedalens AIK                  24:49 
   26    319 Anton Börås                  02 IK Uven                         25:38 
   27    338 Arvid Brännman               01 OK Landehof                     26:32 
   28    327 David Reichel Erikmats       02 Sävedalens AIK                  32:31 
   29    339 Milton Åberg                 02 Sjövalla FK                     53:54 
   30    311 Erik Le Dous                 02 FK Herkules                     54:07 

         323 Erik Johansson               02 OK Alehof                     j godk. 



HU2  (34)                 2120 m                  

    1    370 Alexander Roos               01 OK Landehof                     14:52 
    2    343 Axel Blom                    00 Frölunda OL                     16:08 
    3    365 Mikael Lind                  98 FK Herkules                     19:16 
    4    357 Per Nordholm                 01 Sävedalens AIK                  19:40 
    5    344 Daniel Jönsson               02 Göteborg-Majorna OK             20:02 
    6    342 Anton Severin                97 Frölunda OL                     20:07 
    7    350 Oscar Cox                    00 Lerums SOK                      20:49 
    8    361 Simon Fransson               98 Tolered-Utby Ol-klubb           21:09 
    9    363 Tobias Brandell                 FK Herkules                     21:56 
   10    362 Niklas Börjesson                FK Herkules                     21:58 
   11    372 Oscar Hök                    99 Tolered-Utby Ol-klubb           22:28 
   12    352 Albin Ziethen                99 OK Alehof                       23:38 
   13    351 Jonatan Bengtsson            01 Lerums SOK                      24:30 
   14    346 Victor Ahlquist              99 IF Marin Väst                   27:22 
   15    366 Alvin Martinsson Grbic       00 FK Herkules                     28:09 
   16    354 Marcus Pikkarainen           99 Sjövalla FK                     28:19 
   16    355 Adam Olsson                  01 Sjövalla FK                     28:19 
   18    348 William Kangas               99 IK Uven                         28:29 
   19    368 Felix Falk                   00 Göteborg-Majorna OK             29:18 
   20    340 Johan Cahlin                 00 IF Marin Väst                   29:30 
   21    341 Sebastian Petersson          00 FK Herkules                     30:02 
   22    353 Oscar Gustafsson             96 Sjövalla FK                     30:33 
   23    367 Petter Jonsson               01 Frölunda OL                     30:44 
   24    364 Johannes Holmgren               Sävedalens AIK                  31:08 
   25    349 Axel Hermansson              01 Kungälvs OK                     32:48 
   26    359 Albin Söderberg              98 Tolered-Utby Ol-klubb           35:55 
   27    360 Oskar Bengtsson Creaser         Sävedalens AIK                  37:02 
   28    358 Jesper Lagerberg             01 Sävedalens AIK                  47:47 
   29    373 Albin Åström                    Kungälvs OK                     48:17 

         345 Anders Bragée                97 Göteborg-Majorna OK           j start 
         347 William Gyllenspetz Munro    99 IF Marin Väst                 j start 
         356 Emil Reichel Erikmats        99 Sävedalens AIK                j start 
         369 Ludvig Thelberg              00 IK Uven                       j start 
         371 Jesper Malmberg              99 Tolered-Utby Ol-klubb         j start