apr07Härlig stafettdag vid Berghalla!0

Folkligt, festligt & fullsatt var det i GMOK-lägret när Västkuststafettens andra upplaga avgjordes på västra delen av Partille/Gunnilse-kartan. Resultatmässigt blev det seger i H16, brons i Damklassen och stark laginsats i Herrklassen.

Extra kul stämning blev det av att många GMOK-supporters hade letat sig ut till tävlingsarenan vid Berghalla Sporthall. IFK bjöd för andra året i rad in till en trevlig stafettutmaning i stadsnära terräng, och även i år bjöds det på utslagsgivande terräng på denna något avskalade tävling. I båda seniorklasserna var det fullt med GMOK-lag; 8 lag i Dam och 7-8 lag i Herr.

 

Allra mest glädjande denna dag var kanske den fantastiska stafettinsatsen av U16-laget, som vann klassen i hård konkurrens med Lerum & SAIK. Stort grattis Viktor Jellvert Börjeson, Elias Nordberg, Adam Ottosson & Arvid Aronsson!

 

damsidan fick vi in hela 6 lag på topp-15, vilket understryker den fina bredd vi har. Förstalaget landade på plats tre efter starka sträckor av Viktoria Ernstsson & Anna Forsberg på de första sträckorna och en grymt stark avslutningssträcka av Lina Strand. Bland övriga instressanta prestationer noterar vi Line Cederbergs starka andrasträcka för GMOK2, där hon lyfte från plats 17 till 9.

GMOK2 slutade på plats 7 (övriga i laget var Moa Enmark och Aina Edgren). GMOK6 stod för en unikt jämn insats, då laget slutade på plats 10, efter att ha legat på plats 10 efter str1, plats 10 efter str2 och alltså plats 10 efter str3. De individuella sträckplaceringarna var för övrigt 10, 10 respektive 10… Snyggt jobbat! Tisaren (Lilian Forsgren, Andrea Svensson & Josefin Tjernlund) vann före IFK Göteborg, som var några steg före Lina Strand i mål.

herrsidan var det den stabila breddinsatsen som stack ut mest - fyra lag Topp-11 och 6-lag Topp-18. Förstalaget fick en hård kamp med fjärdelaget, men till slut var det GMOK1 (Jonas Merz, Viktor Runnby, Martin Ahlberger) som tog femteplatsen just före GMOK4 (Anders Hedberg, Mattis Hallberg, Daniel Martinsson).

Mattis var GMOK-snabbast på sträcka 2, där han förde upp GMOK4 från plats 11 till 4, imponerande!

GMOK2 med Johan Strand, Mikael Eliasson och Philip Persson slutade på plats 9, som tredje GMOK-lag.

Det finns mycket fint att ta med från dagens stafett och med tre veckor kvar till 10mila ser det fint ut för GMOK. Närmast väntar Herkules medeldistans imorrn söndag 8/4 och nästa helg åker många på klubbresa söderut, i samband med Swedish League-helgen.

/Johan Axenborg (Resultat hittar ni längre ner)

Ps Fotograferna var Johan & Wilmer

Resultat (Eventor)

Damer

Plac Namn Str-Tid Str-Plac Tot-Tid Tot-Plac  
1 OK Tisaren 1     1:36:32    
  1. Lilian Forsgren 32:06 1 32:06 1  
  2. Andrea Svensson 32:49 2 1:04:55 1 0
  3. Josefin Tjernlund 31:37 2 1:36:32 1 0
2 IFK Göteborg Orientering 1     1:37:20    
  1. Frida Bakkman 33:07 5 33:07 5  
  2. Elin Månsson 31:48 1 1:04:55 1 −4
  3. Sara Hagström 32:25 3 1:37:20 2 1
3 Göteborg-Majorna OK 1     1:37:24    
  1. Viktoria Ernstsson 34:32 6 34:32 6  
  2. Anna Forsberg 33:22 4 1:07:54 4 −2
  3. Lina Strand 29:30 1 1:37:24 3 −1
7 Göteborg-Majorna OK 2     1:48:15    
  1. Moa Enmark 37:51 17 37:51 17  
  2. Line Cederberg 34:34 6 1:12:25 9 −8
  3. Aina Edgren 35:50 7 1:48:15 7 −2
10 Göteborg-Majorna OK 6     1:50:15    
  1. Åsa Nordberg 36:32 10 36:32 10  
  2. Petra Wernersson 36:27 10 1:12:59 10 0
  3. Anna Niklasson 37:16 10 1:50:15 10 0
13 Göteborg-Majorna OK 5     1:51:39    
  1. Lucyna Wiktor 37:17 14 37:17 14  
  2. Elin Carlsson 38:20 12 1:15:37 12 −2
  3. Jennie Andersson 36:02 8 1:51:39 13 1
14 Göteborg-Majorna OK 4     1:59:08    
  1. Jolanta Kolosinska 37:17 14 37:17 14  
  2. Anna Wallin 39:15 15 1:16:32 13 −1
  3. Alva Sellgren 42:36 19 1:59:08 14 1
15 Göteborg-Majorna OK 3     2:01:05    
  1. Moa Pettersson 45:13 30 45:13 30  
  2. Hanna Mårtensson 37:10 11 1:22:23 19 −11
  3. Hanna Persson 38:42 13 2:01:05 15 −4
31 Göteborg-Majorna OK 8     2:29:33    
  1. Jennie Runesson 41:07 23 41:07 23  
  2. Frida Andersson 55:59 38 1:37:06 30 7
  3. Mia Jodal 52:27 28 2:29:33 31 1
  Göteborg-Majorna OK 7     felst    
  1. Marie-Louise Axenborg 44:46 29 44:46 29  
  2. Agnes Spånér 40:41 18 1:25:27 21 −8
  3. Louise Götfors felst   felst    

Herrar

Plac Namn Str-Tid Str-Plac Tot-Tid Tot-Plac  
1 IFK Göteborg Orientering 1     1:48:28    
  1. Arvid Våg 36:06 1 36:06 1  
  2. Jonas Pilblad 37:52 4 1:13:58 1 0
  3. Johan Högstrand 34:30 1 1:48:28 1 0
2 Sävedalens AIK 1     1:50:47    
  1. Heino Ollin 36:09 3 36:09 3  
  2. Sergey Fedatsenka 39:25 10 1:15:34 5 2
  3. Marcus Millegård 35:13 2 1:50:47 2 −3
3 IK Hakarpspojkarna 2     1:51:25    
  1. Adam Granstedt 37:59 10 37:59 10  
  2. Joakim Hederskog 38:08 5 1:16:07 8 −2
  3. Aleksei Alekseyonok 35:18 3 1:51:25 3 −5
5 Göteborg-Majorna OK 1     1:54:29    
  1. Jonas Merz 37:32 6 37:32 6  
  2. Viktor Runnby 38:30 8 1:16:02 6 0
  3. Martin Ahlberger 38:27 5 1:54:29 5 −1
6 Göteborg-Majorna OK 4     1:54:46    
  1. Anders Hedberg 38:01 11 38:01 11  
  2. Mattis Hallberg 37:32 2 1:15:33 4 −7
  3. Daniel Martinsson 39:13 6 1:54:46 6 2
9 Göteborg-Majorna OK 2     1:56:57    
  1. Johan Strand 37:52 8 37:52 8  
  2. Mikael Eliasson 38:10 6 1:16:02 6 −2
  3. Philip Persson 40:55 13 1:56:57 9 3
11 Göteborg-Majorna OK 3     2:00:20    
  1. Henrik Håkansson 40:00 16 40:00 16  
  2. Måns Östman 40:53 13 1:20:53 13 −3
  3. Daniel Wernersson 39:27 7 2:00:20 11 −2
17 Göteborg-Majorna OK 5     2:08:19    
  1. Joakim Eliasson 43:44 30 43:44 30  
  2. Johannes Kuhlin 44:52 22 1:28:36 25 −5
  3. Tobias Ahnoff 39:43 8 2:08:19 17 −8
18 Göteborg-Majorna OK 6     2:11:02    
  1. Martin Jellvert Börjeson 39:45 15 39:45 15  
  2. Joakim Kaminsky 38:17 7 1:18:02 11 −4
  3. Rasmus Arfwedson 53:00 34 2:11:02 18 7
39 Fredrikstad SK / Göteborg-Majorna OK 9     2:37:40    
  1. Andreas Höye 40:58 22 40:58 22  
  2. Wojciech Wiktor 56:38 50 1:37:36 39 17
  3. David André 1:00:04 42 2:37:40 39 0
  Göteborg-Majorna OK 7     felst    
  1. Martin Ivarsson 45:45 37 45:45 37  
  2. Fredrik Karlsson 45:17 26 1:31:02 27 −10
  3. Viktor Stensson felst   felst    

Kategorier

Kommentarer

Kommentarens innehåll
Hjälp
Hjälp
Hjälp
Hjälp

Ändringar

Publicerad: Johan Axenborg
Redigerad: Johan Axenborg

ATM - 121244