apr14Brudarebackens sprintstafett0

I strålande vackert väder kämpade våra tre GMOK-lag upp och ner för Brudarebacken i premiärupplagan av Brudarebackens sprintstafett.

Vi startade med 3 lag i stafetten, 1 HD12-lag (Ludwig, Wilma, Filip och Sofia), 1 HD16-lag (Elias, Jennifer, Lovisa, Simon) och 1 Propaganda-lag (Daniel, Thomas, Cathrine, Herman).

Start och mål var beläget vid dalen av Brudarebacken och nästan alla sträckor hade 1:a kontrollen i närheten av toppen av backen, så det var det en tuff öppning för alla löpare på alla sträckor. 

HD12 inledde stafetten och Ludwig var först av alla löpare upp för backen i en riktigt rusning uppför backen, men han höll hela vägen och var även först i mål efter sträckan!

    

Han växlade över till Wilma som sprang andra sträckan.

   

Sedan var det Filips tur att springa och Sofia hade fått förtroendet på sista sträckan

 Riktigt bra sprungit av alla!

 

 

 

 

 

I HD16 startade Elias och även där var det rusning uppför backen när startsignalen gick. Elias och bröderna Skepp höll jämna steg på första sträckan!

   

Han växlade över till Jennifer med tätkänning. 

  

På 3:e sträckan sprang Lovisa och sedan förde Simon laget i mål på en fin-fin 6:e plats!

  

I propagandaklassen startade vi med ett ledar/föräldralag.

Daniel sprang första sträckan och det var stor skillnad på tempot som de vuxna sprang iväg med jämfört med rusningen som gjordes uppför backen hos ungdomarna på första sträckan.

  

Thomas sprang andra sträckan och växlade över till Cathrine på 3:e. 

  

Herman förde in laget på en fin 6:e plats!

  

Det var en snabb och riktigt rolig stafett som vi hoppas blir ett återkommande arrangemang.

Alla GMOK-backlöpare efter målgång! 

Resultat och länk till livelox: https://eventor.orientering.se/Events/Show/21135

Fler blílder finns i albumet http://gmok.se/Photo/Album/414

Kategorier

Kommentarer

Kommentarens innehåll
Hjälp
Hjälp
Hjälp
Hjälp

Taggar

Ändringar

Publicerad: Cathrine Davidson
Redigerad: Cathrine Davidson

ATM - 121244