Skip to content
Göteborg-Majorna OK
Göteborg-Majorna OK

Klubben för alla ambitioner

  • Hem
  • Nyheter
  • Kalender
  • Verksamhet
    • Börja orientera
    • Barn och ungdom
    • Junior och Senior
    • Bredd och Motion
    • Veteran
    • OL-Skytte
    • HittaUt
    • Naturpasset
    • Träningspaket
    • Janoari
  • Om GMOK
    • Bli medlem
    • Klubbstugan
    • Organisation
    • Kartor
    • Utvecklingsfond
    • Sociala medier
    • Gamla hemsidan
  • Logga in
    • Logga in
    • Registrera användare
    • Hemsidesupport

O-Ringen Göteborg 2026 – dags att registrera sig som funktionär

Av Erik Memmi Publicerad 25 januari, 202525 januari, 2025 Kategori :
  • Nyheter

Nu är det ca 1,5 år kvar till O-Ringen i Göteborg 19-25 juli 2026, detta världens största orienteringsarrangemang. En häftig grej och då kommer det, såklart, behövas mycket hjälp av oss klubbmedlemmar för att ro det i land på ett bra sätt. För att vi bara ska behöva jobba ”lagom” mycket är ambitionen att alla vi arrangerande klubbar i Göteborg tillsammans får ihop runt 1 500 funktionärer.

Detta ska vi i GMOK givetvis bidra till och det nu dags för alla som vill hjälpa till att registrera sig i en digital funktionärsportal som heter Axaco Air. Registreringen gör ni här eller på QR-koden längst ner.

Denna portal kommer användas för administrationen av funktionärsarbetet. Huvudsyftet med systemet är att de som hjälper till under O-Ringen ska vara registrerade eftersom vinsten från arrangemanget kommer fördelas till klubbarna utifrån antalet nedlagda timmar som respektive förenings medlemmar bidragit med.

Här fyller man själv i bl.a. vilka arbetsområden man främst är intresserad av att jobba med och vilka kompetenser man har. Även när man kan jobba och vilken tröjstorlek man vill ha på sin kommande funktionärströja.

Axaco Air kommer alltså vara den pool av funktionärer som organisationen kommer ösa ur.

I GMOK kommer vi ta ett klubbansvar för Slottskogenetappen (tors 23/7). Det kommer troligen främst innebära att vi bygger och river, kontrollutsättning etc. Tydligt avgränsade funktioner såsom ex. starter ligger på andra klubbar. Vi kommer även ta ett klubbansvar för material och logistik (logistik = material och arbetsfordon, ej bussning) under hela O-Ringen och mer exakt vad det kommer innebära får vi återkomma till.

Vill du veta mer, kontakta:

Erik Memmi, erikmemmi@gmail.com, 0702-07 12 38 eller

Elsi-Brith Jodal, elsi-brith.jodal@ped.gu.se

Erik Memmi

COPYRIGHT © 2025 - Göteborg-Majorna OK // Designed By - ZeeTheme

[ Placeholder content for popup link ] WordPress Download Manager - Best Download Management Plugin