GMOK barn och ungdom nytt 2025
Vårstarten för alla barn och ungdomsgrupper var den 13 mars, för drygt två veckor sedan. Visst är det väldigt många ungdomar som har tränat hela vintern, men ändå – när alla åldersgrupper är på plats, och nya löpare kommer till – då blir det ännu mer full fart i och omkring stugan på torsdagarna! Med ungefär 100 löpare och deras föräldrar så blir det fartfyllt! Men vad är nytt i verksamheten för året? Mycket är sig likt för barn- och ungdomsgruppen, men några nyheter finns. Ledargruppen förstärks med Emma Björk och Daniel Ludde Holmdell, som blir ledare i 7-8 års gruppen. Det är riktigt roligt och välbehövligt med nya ledare i den yngsta gruppen då det också är här vi har störst andel nya unga löpare. Utöver nya barn i 7-8 års gruppen har vi också flera nya i 9-10 års gruppen. För 11+ hade vi en kick-off dag den 15:e mars med uppstart för nya, som därefter går in i ordinarie grupper.

En nyhet för året är Superzebran som alla barn och ungdomar har chansen att bli. För att bli en Superzebra har varje ung GMOKare fram till sommaravslutningen att samla poäng genom att vara aktiv i träning, tävling, vara med på läger och delta i stafetter. Det finns ett maxtak för poäng per aktivitet i syfte att främja deltagande i olika delar av verksamheten. Vi hoppas på att många under våren ska bli silver-, guld- eller allra helst Superzebror. När Superzebran lanserades på första träningen blev det mycket snack kring borden i stugan: kan jag bli guldzebra? Vad räknas ett dagläget som? Vårserien – räknas det som tävling? Hur ser egentligen en Superzebra ut?
På tal om snack runt borden i samband med mackfikan efter träningen. För att stimulera samtal och diskussioner har vi infört ”Skärmfullt i skogen och skärmfritt i stugan” på försök i klubbstugan. Vi ska utvärdera efter våren vad vi tycker om det.
En annan nyhet för året är att vissa dagläger och sociala aktiviteter kommer delas upp mellan åldersgrupper. Vi gör detta för att tillgodose varje åldersgrupps behov samt för att lära känna varandra även inom respektive ålder. Såklart håller vi även samman hela barn- och ungdomsgruppen med aktiviteter över åldersgrupper så som Sommarlandssprinten, Vårserien och gemensamma träningar. En av de gemensamma träningarna i vår har också extra socialt fokus med orientering, lek och lära känna varandra över åldersgränser.
Vi skapar också ett köp och säljtillfälle av begagnade GMOK-kläder. Den 10/4 finns möjlighet för urvuxna GMOK-kläder att bli som nya för någon mindre klubbkompis. Lämna urvuxna GMOK-kläder i stugan (se Mimmis inlägg tidigare här på hemsidan) om ni vill bidra. Kom den 10/4 om ni vill köpa.
Att vi har en härlig och växande 13+ grupp märks på flera sätt. Till helgen åker ett gäng 13-16 åringar med junior/seniorgruppen till Måsenstafetten. Andra är kvar hemma och är med på Brudaebackens sprintstafett tillsammans med övriga åldersgrupper. 16-åringar kommer också att erbjuds en mentor från seniorgruppen. I 13+ gruppen har alla fått fylla i en individuell enkät med önskemål och mål. Detta har sedan följts upp med intervju kring trivsel, önskningar och målsättning. Söndagszebran har under vintern också lockat löpare i olika åldrar och fler (och fler) yngre löpare är också med på tisdagsträningarna.
Mycket fortsätter ändå som vanligt med rörelseglädje och snabbt springande orienterare, många personer samtidigt i klubbstugan där det ändå finns plats för lite fotbollsspelande eller kast med stor boll. Hörde också att en förälder som fixat fikat en torsdag, som sa på jobbet dagen efter ”vi bredde nog 200 mackor igår”, motfråga från kollegan: .. var det någon tävling?.. nej helt vanlig träning med GMOK.
Vi ses framöver! Kom gärna förbi en torsdag eller häng på de klubbgemensamma aktiviteterna, närmast nu träningstävling den 10/4: öva på att tävla inför premiären i Vårserien. Alla välkomna! Håll utkick inom kort på Eventor.
Styrgruppen för året är: Johan Strand, Oskar Ekberg, Johanna Frid, Palle Zetterstrand, Hanna Persson
/Oskar Ekberg, Hanna Persson
PS. Ni har väl inte missat att GMOK nu har en egen reporter i Orienteraren? Det är Anton Björk som är ny reporter i Ungredaktionen. Vi ser fram mot spännande läsning framöver!
0 Kommentarer