Guld och silver till GMOK på Natt-SM!
Ludwig Rosén tog guld och Ola Leire knep silvret i H20 när Natt-SM avgjordes i Magra, norr om Alingsås. Ludwig svarade för ett fantastiskt bra lopp och var i ledningen från start till mål och var väldigt nöjd med sitt lopp efter målgång.

Ola började med några bommar men avancerade sedan stadigt, efter 30 min löpning nådde han andraplatsen och behöll den sedan in i mål! Fin laginsats i H20 med Filip Valentin som 11:a och Bartek Maciejewski som 16:e.
I D21 blev fjolårsvinnaren Sabina Aumo femma efter ett stabilt lopp, Hanna Hänström fortsätter leverera fina nattlopp och blev 15:e.
Wilma Rosén blev också femma, fast i D18 och svarade även hon för ett fint lopp i den jämna D18-klassen!
Också värt att konstatera att av klubbens 17 startande, fullföljde alla, väldigt starkt jobbat på en nattävling!
OK Skogshjortarna stod för ett gediget arrangemang där banorna verkar ha uppskattas av deltagarna.
0 Kommentarer